Dopiero w XV w. Jan van Eyck na nowo opracował olej, poprzez dodanie do niego lotnych olejków, które czyniły go rzadszym oraz wprowadził sykatyw, co przyspiesza wysychanie. W ten sposób technika olejna zbliżyła się do techniki wodnej, przez co była zdecydowanie bardziej dostępna i łatwiejsza do wykorzystania w malarstwie.
Wyróżniamy dwie techniki malarstwa olejnego:
Oleje roślinne otrzymywane z nasion roślin i należące do tłuszczów pochodzenia roślinnego. Składają się, podobnie jak tłuszcze roślinne, z węgla, wodoru i tlenu. Pod względem chemicznym to związki bardzo złożone, których ważniejszym składnikiem są związki kwasów tłuszczowych z gliceryną, w związku z czym oleje te noszą nazwę glicerydów. Glicerydy w pewnych warunkach tworzą mydła i wyzwalają glicerynę, dlatego też oleje te nazywamy „zmydlającymi się”.
Oleje są to nielotne, bezbarwne lub zabarwione gęste ciecze. Nie łączą się z wodą, a także nie rozpuszczają się w niej, są lżejsze i zawsze wypływają na wierzch. Natomiast łatwo rozpuszczają się w eterze, siarkowodorze, chloroformie i olejkach lotnych.
Najpopularniejszymi olejami są: lniany, orzechowy, makowy.
Niektóre ulatniają się na powietrzu bez reszty, inne tylko częściowo, tworząc ciało stałe. Składem swoim należą głównie do węglowodorów. Do olejów ulatniających się bez reszty należą produkty pochodzące od nafty i smoły pogazowej. Większość z nich należy do substancji mało aktywnych chemicznie (oleje mineralne). Nazywamy je olejami niezmydlającymi się.
Najpopularniejszymi olejami jest terpentyna (francuska), olej balsamu kapajskiego, oleje kopolowe i bursztynowe.
Dopiero po 300 latach niezmiennej receptury produkcji farb olejnych, na początku XX wieku nastąpiła ważna zmiana. Farby zaczęto pakować w tuby, co pozwoliło na ich łatwe przenoszenie. Wpłynęło to między innymi na rozwój impresjonizmu. Obecnie, aby zmniejszyć ceny farb i jeszcze bardziej ułatwić pracę artystom stosuje się farby alkidowe (szybkoschnące) lub farby olejne wodorozcieńczalne, które opracowano pod koniec XX wieku.
Zapoznaj się z naszą galerią obrazów olejnych!