Nie gorsza technika
Od lat wśród zwolenników sztuki panuje przekonanie, że grafika jest inną, gorszą techniką. To nieprawda. Grafika od lat funkcjonuje jako samodzielne medium, bywa nazywana odpowiednikiem malarstwa, a w przeszłości chętnie sięgali po nią Dürer i Wit Stwosz. Częściowo za takie myślenie winę ponoszą kolekcjonerzy. Niewiele osób zajmuje się grafiką, jednak ci, którzy ją zbierają, stają się w tej dziedzinie prawdziwymi znawcami. Jest jednak kilka kwestii, o których powinieneś wiedzieć na temat grafiki.
Pamiętaj, że wartość kolekcjonerską mają tylko prace o małej liczbie egzemplarzy. Mówiąc wprost: im niższy nakład grafik, tym staje się bardziej unikatowa. Dlatego artyści ograniczają ilość odbitek. Wcześniej było inaczej. Twórcy grafik byli uzależnieni od wielu osób, w tym od drukarza wykonującego odpowiednią ilość odbitek. To nie jedyny dylemat, z jakim muszą zmierzyć się zwolennicy grafiki.
Jaka technika grafiki?
Litografia, akwaforta, akwatinta, drzeworyt, miedzioryt, metaloryt. To tylko niektóre z licznych technik graficznych. Ich ilość nierzadko sprawia, że kolekcjonerzy już na samym początku rezygnują z nabywania prac na papierze. Niesłusznie. Jeśli kupujesz swoje pierwsze dzieło, obojętnie czy jest nim grafika, rzeźba, czy obraz, zastanów się, jaka praca do Ciebie pasuje. Pamiętaj, że będziesz z nią obcować na co dzień, nie powinna Cię denerwować. Nawet jeśli kolekcjonujesz obrazy o żywych, intensywnych barwach możesz zestawić je z grafikami. Połączenie klasycznego dawnego malarstwa z nowoczesną sztuką jest teraz szczególnie modne, doda Twojemu mieszkaniu charakteru.
Miejsce ekspozycji grafiki
To zadanie spędza sen z powiek wielu znawcom grafiki. W końcu nabyte przez Ciebie dzieło jest kruche i delikatne, więc nie wszędzie można je powiesić. Zanim to zrobisz opraw pracę w szkło. Wybierz nieco droższą opcję, tzn. szyby pochłaniające promienie UV. Pamiętaj, że nabyta przez Ciebie grafika nie jest jednorocznym zakupem, ma służyć na lata. Dzięki odpowiedniej oprawie Twoja praca nie będzie blaknąć, nie zżółknie, a kartki nie wykruszą się. Dopiero teraz możesz zacząć zastanawiać się, gdzie powiesić nowy zakup. Dobre są wnętrza w głębi mieszkania, tj. korytarze, sypialnia, pokój dzienny. Jeśli możesz nie zostawiaj prac w łazience, garażu lub piwnicy. Wilgoć, która osadza się na ścianach nie służy żadnej pracy na papierze a zwłaszcza grafice.
Zalety grafiki
W przeciwieństwie do rzeźb, wielkoformatowych obrazów i instalacji grafiki mają różne rozmiary, zmieszczą się wszędzie. O tym, że jest to istotny argument wiedzą kolekcjonerzy. Gdy wszystkie ściany zapełnili już obrazami i innymi dziełami sztuki, umieszczają je na meblach. Potem oddają rodzinie, wybitne prace wypożyczają muzeum. Zbierając grafiki pozbywasz się tego problemu. Równie dobrze możesz włożyć je do teczki, dzieła przełożone bibułką japońską na pewno się nie zniszczą.
Kwestia ceny
Nie bez znaczenia jest też - w stosunku do płócien - niska cena. To nie przypadek, że za odbitkę cenionego artysty zapłacisz mniej niż za jego obraz. Papier jest o wiele tańszym i mniej trwałym materiałem niż płótna czy inne podobrazia (deski, metalowe płyty). Jednak nie wszystkie grafiki kosztują tyle samo.
Najwięcej zapłacisz za techniki metalowe (litografia, miedzioryt, akwaforta), ponieważ ich tworzenie jest pracochłonne, wymaga od artysty dużo siły fizycznej. W cenie są też monotypie. Kolorowe monotypie Henryka Płóciennika można nabyć w granicach 3 tysiące złotych, podczas gdy obrazy Tomasza Alena Kopery kosztują kilkanaście razy więcej. Dzięki temu, że grafiki są o wiele tańsze od tradycyjnych dzieł sztuki możesz kupić ich więcej, w rezultacie stworzysz wspaniałą kolekcję.
Grafika - prezent doskonały
Jest jeszcze jeden powód, dla którego warto zacząć zbierać grafikę. Zdarza się, że kolekcjonerzy kupują je na prezenty. Zły kolor kompozycji, obraz nie pasujący do wystroju? A może nie trafiłeś w gusta obdarowanego? Nabywając grafikę pozbywasz się podobnych dylematów. Większość oferowanych przez galerie i domy aukcyjne prac to czarno - białe odbitki. Ponieważ mają mniej zobowiązujący kolor pasują do każdego wnętrza, dodają mu klasy i szyku. Możesz ozdobić nimi salon, biuro, a nawet sypialnię. Wszystko zależy od Twojej wyobraźni i możliwości. Właśnie dlatego grafiki podobają się większości.
Sztuka dla każdego
Zbieranie grafiki to często pasja trwająca latami. Wiedzą o tym ci, którzy przypadkowo kupili jedną pracę na papierze. Z czasem stali się znawcami techniki często nazywanej alternatywą dla tradycyjnego malarstwa. Bez wątpienia grafika ma wiele zalet. Jest tania, nie zobowiązująca, a poza tym świetnie nadaje się na prezent. Czy potrzebujesz jeszcze większej zachęty, by nabyć pierwszą w swoim życiu pracę tego typu?